Atkarība no azartspēlēm

By | 29 jūlijs, 2020

Ludomānija jeb atkarība no azarta spēlēm ir tikpat veca kā pasaule. Patoloģiska tieksme spēlēt azarstpēles ir viena no senākajām atkarības formām un to raksturo nepārvarama un neapturama vēlme spēlēt (ludo – spēles, mania – mānija). Saskaņā ar provizoriskām aplēsēm Latvijā ir aptuveni 80 tūkstoši azartspēļu atkarīgo, kas priekš mūsu valsts lieluma ir ļoti ievērojams skaitlis.

Ar ko sākas atkarība no azarspēlēm?

Jebkura atkarība rodas cilvēkiem, kas nav nostiprinājušies kā pilnvērtīgas personības un cenšas gūt emocijas “nepareizos” veidos. Arī alkohola un narkotisko vielu lietošana ietilpst šajā pašā kategorijā. Ja jūs vai jums tuvie cilvēki ir atkarīgi no azarstpēlēm, nemocieties ar pārmetumiem. Pie noteiktiem apstākļiem par atkarīgo var kļūt katrs, taču ar ģimenes, tuvinieku un speciālistu atbalstu ir iespējams izkļūt no šī apburtā loka.

Daļai atkarīgo spēlēšana sākas ar šķietami nevainīgu eiro iemešanu spēļu automātā, kamēr tiek gaidīts autobuss vai izdzerts viens alus kauss. Dažiem “paveicas” un jau ar pirmo metienu izkrīt gana liels laimests. Kad tas notiek, acis iemirdzas, āķis ir lūpā un gribas vinnēt vēl un vēl. Riskam kļūt par atkarīgo sevišķi ir pakļauti bērni un jaunieši, kas vēl nav sasnieguši pilngadību. Pētījumi liecina, ka personību par pilnībā nobriedušu var sākt uzskatīt no 27 līdz 33 gadu vecumam. Tiem, kas uzsāk spēlēt azarta spēles – kārtis, spēļu automātus, bingo, loterijas pirms šī vecuma ir lielāks risks kļūt par atkarīgo. Tajā pašā no atkarībām nav pasargāts neviens un pārlieku aizrauties var arī 40, 50, 60 un pat 70 gados.

Kā saprast, kādēļ es spēlēju un nevaru apstāties?

Paškontroles jautājums atkarīgajiem – Kādas sajūtas rada spēlēšana? Kādas emocijas izjūtat?

Azarts, intriga, adrenalīns – atbildes var būt šķietami vienkāršas. Tajā pašā laikā īsta atbilde būs niansētāka, jo sākumā aprakstītie termini neraksturo emocijas. Kad atbildēsiet, kādas emocijas rada spēlēšana, sapratīsiet, kādas sajūtas ikdienā pietrūkst. Veseli cilvēki šādas emocijas var izjust arī bez spēlēšanas, bet atkarīgajiem, lai to izjustu ir vajadzīgi ārēji kairinājumi – psihotropas vielas, azarta spēļu spēlēšana.

Kopumā azartspēļu atkarības pamatā ir, galvenokārt, divi cēloņi. Pirmkārt – psiholoģiskie. Otrkārt, ģenētiskie. Tas vai atkarības sēkla spēs izdīgt ir lielā mērā atkarīgs no apkārtējās vides faktoriem, kas uzskatāmi par fonu visām mūsu darbībām. Ārējās vides iedarbības rezultātā viens un tas pats cilvēks ārkārtējos apstākļos var kļūt gan par svēto, gan noziedznieku.

Psihologi un psihiatri ir izpētījuši, ka cēloņi visām atkarībām rodas jau agrā bērnībā. Zīdaiņi un bērni, kas negūst atgriezenisko saiti un kuru vajadzības pēc saskarsmes un pozitīvām emocijām netiek apmierinātas bērnībā ir vairāk pakļauti riskam kļūt par atkarīgajiem. Tomēr ši ir tikai daļēja atbilde.

Ģenētiskie pētijumi un ilgterminā pētījumi ar olšūnu dvīņiem, kas tikuši šķirti jau zīdaiņa vecuma un uzauguši dažādās ģimenēs liecina, ka iedzimtībai ir ļoti liela nozīme. Dvīņi, kuru audzināšana ir kardināli atšķirusies, sasniedzot noteiktu vecumu jebkurā gadījumā demonstrē interesi par līdzīgām nodarbēm, hobijiem. Tāpat viņiem ir līdzīga gaume un intereses. Iepriekš minētais ļauj secināt, ka vecāku ietekmei uz bērnu audzināšanu var būt daudz mazāka ietekme nekā daudzi psihologi uzskata. Kādam tas var nepatikt, bet cīņā starp dabu un ideoloģiju uzvar daba.

Azarstpēļu atkarības ārstēšana

Garīgās veselības problēmas ir papildus cēlonis dažādām atkarībām, t.sk. atkarībai no azaratspēlēm. Garīgās veselības problēmas var izpausties pēkšņi, taču to intensitāte var laika gaitā arī progresēt. Tikt galā ar šādām kaitēm palīdz medikamenti un kompetenti garīgās veselības speciālisti.

Vai atkarību no azarta spēlēm var pilnībā izārstēt? Nevar. Tāpat kā alkoholisms tā ir diagnoze ar kuru ir jāsadzīvo visu mūžu. Jebkuru atkarību galvenais mērķis ir panākt, ka cilvēks ar savu atkarīgu var sadzīvot. Tas nozīmē, ka tiek apzināti visi riski, mainīta vide un izstrādāti jauni psiholoģiskie mehānismi, kas ļauj ar atkarību vieglāk tikt galā.

Nav noslēpums, ka liela daļa atkarīgo īpaši aktīvi spēlē brīžos, kad rodas stress darbā vai ģimenē. Kā tikt galā ar stresu ar jauniem līdzekļiem? Tas ir tas pie kā tiek strādāts terapijas programmās, pašpalīdzības grupās un apzinātības praksēs.

Kur meklēt palīdzību?

Pirmais solis, lai uzsāktu ārstēšanu ir problēmas apzināšanās. Situācijās, kad problēmu redz tuvinieki ar to vien ir par maz. Sava atkarība no azartspēlēm ir jāapzinās pašam atkarīgajam, turklāt viņam ir jāgrib ar to tikt galā. Līdz brīdim, kad tas notiek, apkārtējie nevar īpaši daudz palīdzēt, taču viņi var būt blakus un atbalstīt.

Labs sākums azartspēļu ierobežošanā ir Latvijas valsts izstrādātais Pašatteikušos personu reģistrs. Pieteikties tajā var caur portālu Latvija.lv. Pēc pieteikuma aizpildīšanas atkarīgais vairs nevarēs spēlēt azarstpēles licencētos kazino internetā vai klātienē. Arī spēļu zāļu uzturētājiem formāli būtu jāpārbauda katrs apmeklētājs pirms tas ierodas spēlēt.

Papildus atbalstu var sniegt arī šādas organizācijas