Kā nopirkt motociklu? No iekrājumiem, ņemt kredītu vai ieķīlāt auto?

By | 20 jūnijs, 2014

Šķiet vien retais no Latvijas iedzīvotājiem mūsdienās apšaubīs to, ka pirkt jaunu automašīnu vai motociklu nav prāta dārbs. Jebkurš transporta līdzeklis zaudē vidēji 30% no savas vērtības jau brīdī, kad tas izripo no salona. Tas, protams, raugoties zu šo aspektu tīri materiālā plāksnē. No otras puses, ir cilvēki, kam ir vēlme un/vai iespējas visu pirkt tikai jaunu. Turklāt viņiem pat neinteresē, vai to vispār var atļaties. Par laimi pēc ekonomiskās krīzes ir krietni palielinājies to cilvēku skaits, kas var saprātīgi izrēķināt visus plusus un mīnusus, kas var rasties, pērkot jaunu transportlīdzekli vai nekustamo īpašumu.

Kā iegādāties motociklu ?

Nešaubīgi vislabākais variants ir pirkt mazlietotu transportlīdzekli par saviem iekrājumiem, taču diemžēl ne vienmēr tas ir iespējams. Mājsaimniecībās, kurās šobrīd jau ir savs auto, bet ir vēlme vasarā pavizināties ar motociklu ir iespējami vairāki varianti. Pirmais – nepirkt neko, bet izīrēt moci uz nedēļu vai divām un izbraukties pēc sirds patikas. Otrs variants, ja iekrājumi nav izveidoti – aizņemšanās. Pašlaik Latvijā šajā aspektā ir pieejami daudzi varianti – patēriņa kredīts pie nebanku kreditoriem, aizņemšanās bankā, kredīts pret auto ķīlu, skat. moto līzings utml. Katram variantam nešaubīgi ir savi plusi, tādēļ aplūkosim tos nedaudz tuvāk.

Kredīts bankā – pieejams klientiem, kam ir regulāri ienākumi un tīra kredītvēsture. Kredīta apmērs parasti ir atkarīgs no darba algas, līdzšinējās sadarbības ar banku un konta atlikuma. Procentu likme tiek noteikta individuāli.

Patēriņa kredīts – pieejams gan komercbankās, gan nebanku kredītu uzņēmumos. Prasības līdzīgas, taču ir iespēja to saņemt daudz ātrāk. Procentu likme atkarīga no aizdevēja nosacījumiem, var sasniegt un pat pārsniegt 100% gadā.

Aizdevums pret auto ķīlu – finansējums pieejams jau tajā pašā dienā (vai nākamajā). Procentu likme no 30% – 45% gadā, kas ir samērā augsta. Pozitīvais moments – aizņēmējs var turpināt lietot savu automašīnu visu kredīta atmaksas periodu.

Moto līzings – tas pats, kas auto līzings, taču ļauj iegādāties motociklu vai motorolleri uz nomaksu. Procentu likme tradicionāli zemāka nekā citiem aizdevuma veidiem, ja neskaita hipotekāro kredītu. Pats motocikls kalpo kā ķīla un ir aizdevēja īpašums līdz brīdim, kamēr tiek atmaksāts kredīts.

Vērts pieminēt, ka, lai arī Finanšu ministrija jau 2012. gadā atcēla prasību, ņemot patēriņa kredītu nodrošināt aizņēmējiem 10% līdzfinansējumu, vairums uzņēmumu šādu prasību joprojām ir saglabājuši. Praksē tas nozīmē, ka, lai nopriktu BMW, Yamaha vai Harley-Davidson motociklu līzingāTev būs vajadzīgs vismaz neliels līdzfinansējums (ja vien neņemsi patēriņa kredītu).

Kā sevi pasargāt no kreditoru pretenzijām ?

Ja izvēlēta aizņemšanās, ir vērts ļoti rūpīgi izvērtēt, kuram aizdevējam dot priekšroku. Piemēram, kredīts pret transportlīdzekļa ķīlu ļauj saņemt naudu kaut vai tajā pašā dienā, taču problēmu gadījumā var tikt zaudēta ķīla. Vienlaikus jāatcerās, ka potenciālie nemaksātāji riskē ar sabojātu kredītvēsturi un tas būtiski apgrūtina iespējas aizņemties nākotnē.

Lai sevi pasargātu no problēmām nākotnē ir vērts rīkoties šādi:

  1.  rūpigi izvērtē savu maksātspēju, pašreizējos un plānotos ienākumus tuvākā gada, divu gadu laikā;
  2. aprēķini, vai katru mēnesi varēsi atlicināt vajadzīgo summu, vai no tā necietīs pašreizējais dzīvesveids. Bankas parasti rekomendē un izsniedz aizdevumus klientiem, kuru kredītmaksājums nepārsniedz 30% no klienta ienākumiem mēnesī.
  3. pārbaudi vai aizdevuma atmaksas periodā nav plānoti citi lieli pirkumi, ceļojums uz ārzemēm, bērns, papildus izglītība, kursi. Tas viss maksā naudu un var būt daudz svarīgāk kā motocikla iegāde.
  4. apdomā variantus, ko darīsi, ja nespēsi atmaksāt parādu līgumā noteiktajā termiņā. Vai ir kāds tuvinieks vai draugs, kam varēsi lūgt palīdzību. Procentu likmes tuviniekiem ir daudz mazākas vai to nav vispār. Aizdevēji turpretim nekādu žēlastību neizrāda, ja vien Tu neesi ar viņiem personīgi pazīstams.
  5. izvērtē vai nevari iegādāties motociklu lētāk, kur citur. Iespējams, ka vari iztikt bez kredīta.

Ja visu esi rūpīgi apdomājis un tomēr plāno ņemt kredītu, atvēli piemērotu laiku, lai jauno braucamrīku arī notestētu. Jārēķinās, ka īstu motobraukšanas garšu var sajust tikai ilgākos pārbraucienos.