Auto noma uz gadu vai ilgāk

By | 28 jūnijs, 2022

Automašīnām kļūstot tehniski aizvien sarežģītākām, pieaug arī to cena. Šī iemesla dēļ vairums Latvijas iedzīvotāju izvēlas pirkt lietotu vai mazlietotu auto, kura vecums ir robežās no 2 līdz 10 gadiem, bieži arī vecāks.

Izvēloties auto, gandrīz ikviens saskaras ar skaudro realitāti – kārotā automašīna izmaksā vairāk nekā atļauj budžets. Lai atrisinātu situāciju, šādās reizēs parasti tiek izvērtēti trīs varianti:

  • nopirkt auto līzingā vai kredītā (dod bankas vai nebanku aizdevēji);
  • pirkt lētāku auto, kas sanāk (prātīgi, bet var nākties ieguldīt vairāk remontos);
  • aizņemties trūkstošo summu no ģimenes locekļiem vai citur (labāks variants nekā aizņemties bankā, jo nav jāmaksā procenti).

Katram no apskatītajiem variantiem ir savi plusi un mīnusi, bet šobrīd ir parādījusies arī cita iespēja – ilgtermiņa auto noma, kuras ietvaros automašīnu var nomāt uz laiku no 12 līdz 60 mēnešiem.

Kurš auto iegādes veids ir izdevīgāks?

Jā, taču ne visiem. Apskatīsim četrus variantus.

Pirkt par savu naudu šķiet vislabākais un drošākais variants. Ir iekrāti līdzekli – nopērku, ko varu atļauties un auto tiek piereģistrēts uz manu vārdu. Ja, kas atgadās, pats vien vainīgs, taču nevienam nepalieku parādā.

Patēriņa kredīts – iespējams, visdārgākais kredīta veids, lai nopirktu automašīnu. Noderīgs, ja citi kredīti nav pieejami vai ir vēlme par katru cenu auto uzreiz reģistrēt uz sevi (auto līzings un šķiet arī auto kredīts to neparedz). Galvenais mīnuss – augsti procentu maksājumi. Ja kredīts netiek maksāts, aizdevējs var vērst parādu piedziņu pret nekustamo īpašumu, auto vai citā veidā.

Auto līzings vai auto kredīts piedāvā zemākus procentus. Abi šie finanšu pakalpojumi paredz, ka aizdevējs tiek reģistrēts kā auto īpašnieks, bet aizņēmējs kā auto lietotājs.  Līzings parasti ir ar zemākiem procentiem, taču šeit ir jānodrošina līdzfinansējums (pirmā iemaksa) vismaz 10% apmērā no auto vērtības.

Kad parādi nomaksāti, automašīna tiek pārreģistrēta uz aizņēmēju. Auto šajā variantā kalpo kā ķīla un daļēji sedz aizdevēja riskus, kas saistīti ar naudas aizdošanu. Situācijās, kad aizņēmējs pārtrauc maksāt un auto atlikusī vērtība ir zemāka par auto vērtību, parādu piedziņa var tikt vērsta pret aizņēmēju.

Ilgtermiņa jeb pilna servisa auto noma – mazāk dzirdēts, taču arī noderīgs pakalpojums. Izvēloties šo variantu, klients saņem auto lietošanā uz laiku no 12 līdz 60 mēnešiem. Kad nomas periods beidzas, uzņēmums vecā auto vietā piedāvā jaunu vai ļauj atpirkt auto (iepriekš jāvienojas). Mums patīk šis variants vairāku iemeslu dēļ:

  • auto iznomātājs pats veic visas auto apkopes, remontus, riepu maiņu, tehniskās apskates, apdrošināšanu u.c. formalitātes;
  • ja nomas auto saplīst, 1 darba dienas laikā iedod citu;
  • diennakts serviss – operatīva palīdzība jebkurā laikā un vietā (cik tas atbilst patiesībai, nav pārbaudīts);
  • termiņa beigās auto var atpirkt par iepriekš nolīgtu cenu (visticamāk, jāvienojas līguma parakstīšanas brīdī).

Ja varam ticēt publiski pieejamai informācijai, pilna servisa noma mēdz būt lētāka par auto līzingu. Piemēram, auto nomas uzņēmums Mobire sola, ka ilgtermiņā iznomāt Toyota RAV4 2.0 Dynamic Force Luxury Multidrive S būs lētāk nekā ņemt finanšu līzingā. Vai šāda sakarība attiecas arī uz citiem līzinga vai nomas auto? Nav pārbaudīts. Kā jau visos šādos gadījumos, piedāvājums katram klientam tiek sagatavots individuāli un solījumi mājaslapā var atšķirties no reālā piedāvājuma.

Secinājumi un kopsavilkums

Latvijā ir pieejami dažādi pakalpojumi, kas ļauj iegūt auto lietošanā – uz nomaksu vai nomājot. Mūsuprāt, jaunums Latvijā ir ilgtermiņa auto noma. Tās galvenā priekšrocība ir raižu noņemšana. Visas rūpes par auto tehnisko stāvokli uzņemas iznomātājs. Klientam – privātpersonai vai uzņēmumam atliek tikai braukt un liet degvielu. Par visām tehniskām nebūšanām un apkopēm rūpējas iznomātājs (vismaz mūsu apskatītajā variantā).

Paralēli Latvijā darbojas arī citi iznomātāji – Sixt, Avis, Renti, Hertz, Europcar, Carrent. Katram no tiem ir savi nosacījumi. Principā vienīgais veids kā saprast savas iespējas ir aizpildīt pieteikumu auto nomai ilgtermiņā un tad gaidīt piedāvājumus. Statistika liecina, ka auto tirdzniecība Latvijā nav apstājusies, līdz ar to nomās ir pieejami visdažādākā vecuma un klases automobiļi.

Arī līzinga devēju skaits valstī ir vairāk kā pietiekams. Līzingu piedāvā nebanku aizdevēji un bankas – Swedbank, SEB, Luminor, Citadele (iespējams, vēl kādas). Galvenais līzinga mīnuss – tiek prasīts līdzfinansējums vismaz 10% apmērā. Ja nauda pirmajai iemaksai nepietiek vai ir vēlme pamēģināt, ko jaunu – auto noma var būt labs variants.