Gada ienākumu deklarācijas iesniegšana nodokļu atgūšanai

By | 6 marts, 2023

Iesniedz gada ienākumu deklarāciju un atgūsti no valsts savu naudu

 1. gada 1. martā sākās gada ienākumu deklarāciju iesniegšana par aizvadīto gadu. Iesniedz deklarāciju Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) un varbūt atgūsi savus pārmaksātos nodokļus.

Daļa Latvijas iedzīvotāju deklarāciju iesniegšanu uzskata par laimes spēli vai loteriju, taču tas nav pareizi. Ja seko likumiem un ir kaut neliela izpratne par nodokļu politiku jau deklarācijas iesniegšanas brīdī būs skaidrs – saņemsiet atmaksu vai būs pašiem jāpiemaksā. Tas ir tikpat pašsaprotami kā, ņemot aizdevumu bankā, pirms tam salīdzinām vairākus piedāvājums internetā.

Pirms aizņemties varam salīdzināt piedāvājumus Sortter vai kādu citu finanšu salīdzināšanas platformā, bet attiecībā uz gada ienākuma deklarācijām nekas tāds nav iespējams. Attiecībās ar VID EDS jūs esat viens pret viens ar sistēmu. Nodokļu iekasētājiem jau ir savi dati, kas ievākti no citām iestādēm, reģistriem vai pakalpojumu sniedzējiem, taču jūs varat iesniegt savus čekus un rezultātā atgūstiet pieklājīgu naudas summiņu. Tāpat ir samērā daudz cilvēku, kam deklarācijas ir jāiesniedz obligāti, jo pastāv iespēja, ka ir izveidojies parāds pret valsti.

Jau tradicionāli lielākā aktivitāte deklarāciju iesniegšanā bija vērojama pirmajās minūtēs un stundās. Daļa Latvijas iedzīvotāju iespēju iesniegt deklarāciju VID EDS sistēmā maksimāli ātri uzskata gandrīz vai par goda jautājumu vai cenšas ar savu aktivitāti nograut sistēmu. Daļēji tas arī izdevās, jo pirmās dienas garumā bija vērojami sistēmas darbības traucējumi un pat pārtraukumi. Vai ir vērts šādi steigties? Nē!

Cik ilgā laikā var iesniegt iedzīvotāju ienākumu deklarācijas?

Iedzīvotājiem, kuriem deklarācijas ir jāiesniedz obligāti tas ir jāizdara līdz 2023. gada 1. jūnijam. Šajā kategorijā ietilpst cilvēki, kas atbilst vismaz vienam no šiem kritērijiem:

 • Ienākumi pārsniedz 78100 EUR/gadā (jāpiemēro progresīvā iedzīvotāju ienākumu nodokļa likme).
 • Gada diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanā ir radusies nodokļu starpība (esiet palikuši parādā valstij);
 • Ir veikta saimnieciskā darbība (IU, izīrē īpašumu, ZS īpašnieki, ienākumi ārvalstīs, t.sk. jūrnieki, ja iedzīvotāju ienākuma nodoklis netiek maksāts kādā citā ES valstī);
 • Gūti ar nodokli neapliekami ienākumi, kas pārsniedz 10000 EUR vai pārdotas vērtīgas mantas par kurām jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.
 • Dāvinājumi, kas jāapliek ar nodokli.
 • Pārdoti kokmateriāli un nav ieturēts iedzīvotāju ienākumu nodoklis.

Visi pārējie Latvijas iedzīvotāji, kuriem tas nav jādara obligāti, taču ir vēlme atgūt pārmaksātos nodokļus (ja tādi ir) par 2022. gadu, var to izdarīt līdz 2025. gada 16. jūnijam.

Par ko var atgūt pārmaksātos līdzekļus?

Gada ienākuma deklarācijā iesniedzot čekus ir iespējams daļēji atgūt naudu:

 • par ārstnieciskajiem pakalpojumiem,
 • izglītību un interešu izglītību (licencētās programmās).

Ja jums ir veselības apdrošināšana un apdrošinātājs ir apmaksājis ārstniecības pakalpojumus vismaz daļēji, šī informācija ir jānorāda deklarācijā, ietverot informāciju par apdrošinātāju. Tas ļaus vajadzības gadījumā VID sazināties ar apdrošinātāja pārstāvi, lai precizētu datus un paātrinās atmaksas saņemšanu.

Svarīgi – Čekus varat iesniegt par a) sevi, b) radiniekiem (bērni, mazbērni, laulātie, vecāki, vecvecāki), kā arī par māsām un brāļiem, kuriem ir noteikta pirmās vai otrās grupas invaliditāte. Čekā obligāti jābūt norādītam uzņēmuma nosaukumam, reģistrācijas numuram, čeka numuram un maksātāja vai radinieka personas kodam. Attaisnotos izdevumus par katru personu drīkst iesniegt deklarācijā tikai vienreiz, nepārsniedzot maksimālo normu 600 eiro.

Kā pieslēgties VID EDS sistēmai internetā?

Pieslēdzoties VID EDS sistēmai iespējams vairākos veidos:

 • Ar internetbankas lietotājvārdu un paroli;
 • Ar eParakstu (ID karte + lasītājs);
 • Ar “eParaksts mobile”.

Ja deklarāciju plānojat aizpildīt pirmo reizi, noskatieties Valsts ieņēmumu dienesta sagatavoto video pamācību par gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanu.

Alternatīva būtu iepazīties ar VID sagatavoto pamācību (noklikšķinot uz saites tiks piedāvāts lejupielādēt .pdf dokumentu no VID mājaslapas).