Darba apģērbu mazgāšana un labošana

By | 3 oktobris, 2023

Darbs, sevišķi darbs, kas prasa fizisku piepūli mēdz noritēt dažādos apstākļos. Saule, lietus, vējš, dubļi, netīrība – tas viss pieder pie lietas, taču vienlaikus pakļauj darba drēbes lielākai slodzei kā parasto mājas vai biroja apģērbu. Ja gribam paildzināt darba drēbju kalpošanas laiku, saglabājot pienācīgu izskatu, ir svarīgi mazgāt pareizi un pēc vajadzības arī pielabot.

Lai arī lēti darba apģērbi (skat. šeit) var raisīt vēlmi biežāk pirkt jaunas darba drēbes, paildzinot to mūžu jūs rūpējaties par apkārtējo vidi. Par ietaupīto naudu varat nopirkt sev un ģimenei pusdienas, aiziet uz kino vai ziedot naudu Ukrainai. Turpinājumā aplūkosim, kā pareizi veikt darba apģērba mazgāšanu.

Darba apģērbu mazgāšana

Drēbju mazgāšana agrāk bija sieviešu pasaule, taču to tagad bieži dara arī vīrieši. Atliek ielikt drēbes veļas mašīnā, pievienot mazgājamo līdzekli un uzspiest pāris pogas (vai pagriezt slēdzīti).

Viss izklausās ātri un vienkārši, taču, lai drēbes saglabātu savu krāsu, izmēru un arī izmazgātos, ir jāievēro vairāki būtiski priekšnosacījumi:

  1. Lasiet instrukcijas. Būtiskākā informācija par apģērba mazgāšanas režīmu ir norādīta tā iekšpusē uz etiķetes. Tur varam atrast ziņas par bikšu, krekla, džempera vai vējjakas mazgāšanas temperatūru, žāvēšanas režīmu un centrifūgas lietošanu. Neuztveriet norādītās instrukcijas kā ieteikumus. Tās ir rekomendācijas, ja vēlaties, lai apģērbs ilgāk izskatītos kā jauns.
  2. Atdaliet apģērbus pēc krāsas, materiāla un netīrības pakāpes. Mazgājiet atsevišķi tumšās un gaišās drēbes. Džinsus un izturīgas darba drēbes mazgājiet atsevišķi no vilnas, zīda un citiem jutīgiem audumiem. Ja darba apģērbs ir ļoti netīrs vai arī ir novārtīts ar vielām, kuras ir problemātiski izmazgāt, mazgājiet šādas drēbes atsevišķi. Te varam runāt par metināšanas, krāsošanas, celtniecības drēbēm vai apģērbu, kas tiek izmantots lopkopībā.
  3. Izgriezt drēbes uz otru pusi. Lai aizsargātu darba apģērba ārējo virsmu, pirms mazgāšanas apģērbu apgrieziet otrādi. Tas ir īpaši svarīgi, ja drēbēm ir atstarojoši elementi, apdruka vai logotipi.
  4. Īpaši apstrādājiet traipus. Ideālā gadījumā traipus būtu jāapstrādā uzreiz pēc to rašanās. Ja tas nav iespējams, apstrādājiet uzreiz kā nokļūsiet mājās. Daudziem traipu veidiem ir izstrādāti speciāli traipu tīrīšanas līdzekļi. Tos varat iegādāties Drogās vai citos higiēnas un saimniecības preču veikalos. Ja tie nav pieejami, pirms drēbju mazgāšanas, ielieciet tās aukstā ūdenī mērcēties.
  5. Izmantojiet atbilstošu drēbju mazgāšanas līdzekli. Krāsainām, baltām, melnām, vilnai, Goretex – katram drēbju veidam ir cits piemērotāks drēbju mazgāšanas līdzeklis, turklāt atšķiras arī smarzā. Ekoloģiskie līdzekļi biežāk ir bez smaržas vai ar neuzmācīgu smaržu, bet svarīgāk ir izvēlēties līdzekli atbilstoši drēbju tipam.
  6. Nelietojiet balinātājus. Ikviens drēbju balināšanas līdzeklis padarīs apģērba krāsas bālākas un vājinās apģērba šķiedru izturību.
  7. Izvēlieties piemērotu mazgāšanas temperatūru. Vislabāk drēbes būtu mazgāt aukstā ūdenī, bet ar traipiem vieglāk tikt galā, mazgājot tās karstākā ūdenī. Praksē drēbes parasti tiek mazgātas 30 – 40 grādos, bet īpaši netīras drēbes reizēm mazgā arī augstākā temperatūrā. Apskatieties apģērba iekšpusē uz etiķetes cik augstā temperatūrā jūsu drēbes drīkst mazgāt un lieciet to aiz auss.
  8. Centrifūga – jā vai nē? Izturīgas drēbes, t.sk. darba bikses, kombinezonu, kreklu vai jakas parasti var likt arī centrifūgā, taču var būt arī izņēmumi. Īpaša piesardzība jāievēro ar Goretex audumiem.
  9. Aiztaisiet rāvējslēdzējus un pogas. Pirms mazgāšanas aiztaisiet rāvējslēdzējus, pogas un citus aizdares elementus, lai novērstu to aizķeršanos vai citu apģērbu sabojāšanu. Lielākās problēmas te var rasties tieši centrifūgēšanas laikā.
  10. Ķīmiskā tīrītava. Ja nekas nelīdz, nesiet savu apģērbu uz ķīmisko tīrītavu. Šeit tiek lietoti profesionālie drēbju mazgāšanas un traipu tīrīšanas līdzekļi. Arī ķīmiskās tīrītavas nedod 100% garantiju, ka izmazgās jebkuras drēbes, taču panākumu iespēja ir krietni lielāka.
  11. Iemāciet rūpes par drēbēm arī bērniem. Bērni un pusaudži labprāt apgūs prasmes mazgāt drēbes veļasmašīnā (mazgāt ar rokām – ne tik ļoti). Tas veicinās viņu patstāvību un pašapziņu par sevi kā pilnvērtīgiem sabiedrības locekļiem.

Drēbju žāvēšana

Darba drēbju žāvēšana nereti norit nesaudzīgos apstākļos – uz radiatoriem, veļas žāvētājā vai spožā saulē. Brīžos, kad mājoklī vēl nav pieslēgta apkure, sevišķi siltos rudeņos, izžāvēt drēbes var būt problemātiski. Ja jums ir veļas žāvētājs, varat izmantot to, taču, ievērojot piesardzību.

Ieliekot drēbes, kas ir izgatavotas no kokvilnas vai vilnas veļas žāvētājā iegūsiet apģērbu, kas ir par vienu vai diviem izmēriem mazāks. Sintētiskiem un izturīgiem apģērbiem šādas problēmas parasti nav un tos var droši likt elektriskajā veļas žāvētājā. Protams, ja ir šaubas, jāskatās apģērba iekšpusē esošajās instrukcijās.

Ko darīt, ja apģērba etiķetes nav salasāmas?

Apģerba lietošanas instrukcijas reizēm izbalē jau pēc pāris mazgāšanas reizēm. Jutīgāki cilvēki mēdz tās vienkārši izraut vai izgriezt, lai neberž ādu.

Situācijās, kad informācija vairs nav izlasāma, taču ir vajadzīga, ir jāskatās ražotāju mājaslapās vai jādodas uz veikalu izpētē. Paņemiet līdzīgu vai tieši tādu pašu apģērba gabalu un izlasiet, kas tur rakstīts.

Apģērbu labošana

Latvietis praktiskais var salabot mazus bojājumus drēbēm mājās saviem spēkiem, ja vien pie rokas ir diegs un adata. Kad bojājumi ir nopietnāki – izplēsts liels caurums, saplīsis rāvējslēdzējs vai jāveic citi labojumi, ir jāmeklē šuvējas pakalpojumi.

Darba apģērbu labošana ne vienmēr atmaksājas.

Pirms nodot darba bikses, darba jaku vai zābakus labošanā, pajautājiet – cik maksās apģērba remonts un, kad būs salabots.

Šuvējām īpaši nepatīk ņemties ar rāvējslēdzējiem, tādēļ cena par labošanu var būt virs 20 EUR. Ja darba bikses maksāja 30 – 40 EUR, ir nopietni jārēķina, vai nebūtu prātīgāk nopirkt jaunu darba apģērbu.

Ko darīt, ja iegādāta neatbilstoša prece?

Reizēm interneta veikalos gadās nopirkt preces, kas neder. Nepareizi norādīts apģērba izmērs vai to neatbilstība apraksts ir galvenie iemesli, kādēļ apģērbu ir vērts atgriezt atpakaļ.

Neatkarīgi no tā, vai ir iegādāta lietota vai jauna prece (darba apģērbs), tam ir jāatbilst līguma noteikumiem un garantijai ir jābūt vismaz 2 gadiem. Prasījums jāiesniedz 2 mēnešus no dienas, kad ir atklāta neatbilstība.

Atgriezt preci ar redzamām nolietojuma pazīmēm būs pagrūti. Tas nozīmē, ka nolietots darba apģērbs (bikses, jaka, krekls), kas būs jau lietots var netikt pieņemts. Saņemot internetā pirktu apģērbu, uzreiz tas ir jāaplūko un, ja ir neatbilstības, jāziņo par to pārdevējam. Uzzināt vairāk par iespējām atgriezt preces varat PTAC mājaslapā šeit.

Darba apģērbu kopšana – kopsavilkums

Par darba drēbēm ir jārūpējas tāpat kā par jebkuru citu apģērbu. Nestaigājiet netīrās vai smirdīgās drēbēs, jo slinkums tās mazgāt. Laba pirmā iespaida radīšana par sevi un komfortabla sajūta ir svarīga arī darba vidē. Svarīgākais, kas jādara, lai parūpētos par savu apģērbu ir mazgāt un žāvēt to saudzīgi, atbilstoši lietošanas instrukcijām, kas norādītas apģērba iekšpusē. Tas ir līdzīgi kā ar mēbelēm vai auto. Savlaicīga kopšana vienmēr izmaksās lētāk kā pilnīga atjaunošana vai jaunas preces iegāde.