Metināšana iesācējiem – ar ko sākt
Ir darbi, kuros kļūdas ir grūti pamanāmas vai pat nav pārlieku būtiskas. Metināšana nav tas gadījums. Metināšanā ikviena kļūda vai neprecizitāte uzreiz būs redzama un var dārgi maksāt. Tas gan neliedz to apgūt mājas apstākļos, skatoties youtube, lasot pamācības internetā vai grāmatā.
Cena par šādu apmācības procesu būs laiks, nelietderīgi izlietotie materiāli un kļūdas darbā, bet nebūs jāmaksā par apmācību. Šeit katram jāveic ieguvumu un izdevumu analīze. Iemācīties metināt pašmācības ceļā var, bet, ja gribat apmācības procesu paātrināt, atrodiet pieredzējušu metinātāju vai izejiet kādus īsos kursus.
Atcerieties par drošību
Metināšana ir veselībai kaitīgs darbs. Atkarībā no kausējamā metāla un pielietotās metināšanas tehnoloģijas, temperatūra metināšanas laikā svārstās robežās no 4000 C līdz 12600 C. Skaitļi ir pietiekami iespaidīgi, lai saprastu, ka drošībai ir jāpievērš nopietna uzmanība.
Pats svarīgākais drošības aprīkojums ir speciālā aizsargķivere ar aptumšotu stiklu (pasargās acis) un ugunsdrošie cimdi. Papildus ļoti ieteicams iegādāties arī ugunsdrošu darba apģērbu (jaka, bikses, zābaki), kura pielietojums ir tieši metināšanas darbi.
Apģērbs pasargās ne tikai no ādas apdegumiem, bet arī iedeguma (metināšanas laikā UV radiācija ir daudz spēcīgāka kā karstā vasaras dienā).
Pievērsiet uzmanību arī telpas ventilācijai, jo metināšanas darbu laikā izdalās indīgas gāzes. To daudzumu var samazināt, ja pirms darba uzsākšanas metināmā virsma tiks atbrīvota no krāsas, lakas vai citiem metāla ārējiem slāņiem.
Ventilācijas uzlabošanai vienmēr varat atvērt durvis un logus un nedrīkst aizmirst arī par respiratoru. Tā aizsardzības klase un pielietojums vienmēr ir norādīts uz iepakojuma. Skatieties, lai būtu CE marķējums. Papildus var izmantot arī dūmu nosūcēju (jaudīgākie modeļi ir gana efektīvi).
Izvēlieties metināšanas veidu
Metināšana ir daudz sarežģītāka nekā sākotnēji varētu šķist. Lai to darītu profesionāli ir jāpārzina dažādu metālu, tehnoloģiju un inventāra pielietošanas īpatnības. Eksperimentālos vai mācību nolūkos vēlams metināt detaļas, kuras pēc tam nav žēl izmest.
- Iesācējiem piemērotākā un lētākā ir metināšana ar gāzi jeb MIG metināšana (metal inert gas – MIG). Šeit tiek izmantots metināšanas pusautomāts ar elektroda stiepli argona gāzes vidē. Stieple lēnām virzās uz priekšu un tiek izkausēta, aizpildot šuves vai sastiprinot vajadzīgās detaļas. Ar pusautomātu varēsiet sametināt tēraudu, nerūsējošo tēraudu un alumīnija sakausējumus. Kad MIG metināšana būs apgūta, varat ķerties pie MAG metināšānas (metal active gas – MAG).
- MAG metināšanā tiek izmantotas aktīvās gāzes – argona un ogļekļa gāzes vai argona un skābekļa sajaukums. Arī ekipējums šeit ir līdzīgs. MAG metināšana ir piemērota auto sliekšņu, disku, izpūtēju metināšanai. Lieto autoservisos, rūpnīcās pārsvarā dažāda veida tēraudu metināšanai.
- TIG metinašana (tungsten inert gas, – TIG) jeb volframa inertās gāzes metināšana. Var metināt nerūsējošos tēraudus un citus krāsainos metālus. Lēnāks process, kas ļauj labāk kontrolēt rezultātu un izveidot viendabīgākas šuves. Piemērots plāniem materiāliem līdz 3 mm biezumā, piemēram, caurulēm. Populāra pārtikas rūpniecībā. Hobija līmenī reti tiek praktizēta. Iemesls? Izmaksas.
- Lāzera metināšana metālu savienošanai izmanto lāzeru. Piemērota dažāda biezuma (0,1 – 5 mm) metālu metināšanai. Ātra un precīza metode. Salīdzinot ar TIG metināšanu līdz pat desmit reizēm ātrāka, kas ir būtiski, lai mazinātu metāla deformācijas varbūtību. Populārs metināšanas veids nozarēs, kur ļoti būtiska ir precizitāte.
Plašāku ieskatu par metināšanas metodēm varat gūt šeit (latviski) vai šeit (angliski).
Kur pirkt metināšanas iekārtas?
Interneta veikalos cenas parasti ir visizdevīgākās, bet pirms pirkt metināšanas iekārtas, ir vēlams tās apskatīt arī klātienē. Neliela izvēle parasti ir būvniecības preču veikalos (KSenukai), plašāka Stokker vai specializētajos metināšanas aparātu veikalos. Lietotos varat meklēt SS, FB Marketplace vai kādā interneta forumā.
Jau noskaidrojām, ka iesācējiem piemērotākais ir MIG metināmais aparāts. Ja budžets ļauj varat uzreiz pirkt MIG/MAG metināšanas iekārtu. Tās cena būs vismaz divas reizes dārgāka, bet, iespējams, ir vērts ieguldīties un nopirkt reizi dzīvē kaut ko jaudīgāku.
Komplektā līdzi parasti nāk metināšanas piederumi – zemējuma kabelis ar skavu, stieples spoles, piedziņas rullis, deglis, kontakta uzgalis, kušņi, elektrodi. Lētāko aparātu cena sākas no 200 EUR un tos var lietot arī bez aizsarggāzes. Dārgākajiem cena var pārsniegt 5000 EUR, taču ir skaidrs, ka epizodiskai metināšanai mājās tik dārga iekārta nav vajadzīga. Kad gadās kāds sarežģītāks projekts, izdevīgāk ir piesaistīt metināšanas firmu.
Pievērsiet uzmanību detaļām
- Metālu veids – ne visi metināšanas aparāti var sametināt visus metālus. Katram no tiem ir sava darbības specifika. Ja padomā ir konkrētu detaļu metināšana, vispirms noskaidrojiet tā sastāvu un šaubu gadījumā konsultējieties ar kādu zinošāku. Pretējā gadījumā var gadīties nopirkt aparātu, kas konkrētā situācijā nav derīgs.
- Spriegums – var būt 110 V un 230 V. Ar zemāku spriegumu var precīzāk apstrādāt plānāku materiālu un otrādi. Ar lielāku spriegumu var sametināt biezāku materiālu.
- Piederumi – atšķirīgu metālu metināšanai ir vajadzīgi arī atšķirīgi piederumi.
- Uzbūve un darbības īpatnības. Metinātājam ir jāpārzina sava aparāta darbības uzbūve un jāspēj diagnosticēt problēmas. Svarīgi regulāri pārbaudīt iekārtas savienojumus, kabeļus, gāzes balonu, gāzu nosūkšanu, zemējumu, ventilatora darbību. Garantijas ietvaros iesācējiem pietiks atcerēties, ka metināšanas aparāts ir jāved uz remontu.
- Praktizējiet regulāri. Visas prasmes sākumā ir jāapgūst iesācēja līmenī, lai sasniegtu augstāku līmeni. Rēķinieties, ka pirmās šuves, visticamāk, sanāks neprasmīgas. Galvenais ir apgūt tehniku, pasargāt sevi no traumām un nepieļaut dzirksteles nokļūšanu viegli uzliesmojošos materiālos.
Secinājumi
Iesācējiem piemērotākā ir MIG metināšanas iekārta. Tās cena sākas no 200 EUR. Papildus jāiegādājas arī aizsargekipējums (ķivere, cimdi, apģērbs), vēlams arī papildus kušņi. Ar MIG iekārtu varēsiet sametināt tēraudu, nerūsējošo tēraudu un alumīnija sakausējumus.
Drošības labad vēlams sākotnēji praktizēties pieredzējuša metinātāja vadībā, apmeklēt kursus vai vismaz noskatīties pamācības internetā. Zemāk video redzams metināšanas ievadkurss iesācējiem, angliski.