Kā nopirkt metāla durvis un pēc tam nenožēlot

By | 2 jūlijs, 2023

Metāla durvis Latvijā jau sen vairs nav nekāds jaunums. Liela daļa māju un dzīvokļu Rīgā (arī citur) koka durvis aizvien biežāk aizstāj dzelzs durvis.

Izvēli par labu metāla durvīm nosaka trīs galvenie iemesli:

 • Ražotāji ir iemācījušies pielāgot durvis pircēju prasībām (krāsa, dizains, energoefektivitāte).
 • Metāla durvis vairumā gadījumu ir drošākas pret uzlaušanu nekā koka durvis.
 • Dzelzs durvju kopšana ir vienkāršāka un tās mazāk ir pakļautas deformācijai.

Pieprasījums ir liels, taču arī piedāvājums ir gana plašs. Atverot Google, varam redzēt neskaitāmas firmas, kas ir gatavas pārdot mums metāla durvis, bet kā atrast sev īstās?

Kā izvēlēties durvis?

Labs padoms ir zelta vērts. Arī, pērkot durvis, ir vērts apjautāties draugiem, radiem un paziņām par viņu pieredzi. Tāpat jālūkojas sūdzību un atsauksmju portālos, forumos vai sociālajos tīklos. Atšķirt patiesas atsauksmes internetā no nepatiesām nav grūti. Ja kaut kas tiek aprakstīts pārlieku rožaini, liela iespēja, ka atsauksmi raksta konkrētā uzņēmuma pārstāvji.

Pēc tam, kad atsauksmes izlasītas, jāķeras pašiem pie izpētes:

 • Cena (metāla durvju cena ir no 200 EUR līdz 3000 EUR). Lētākās durvis, visticamāk, ir no Ķīnas. To metāls ir ļoti plāns un principā tās var atrast pat ar konservu attaisāmo. Video pamācības, kā to izdarīt, var atrast internetā. Šādas durvis var likt, ja drošība nav īpaši būtiska un ir citi veidi kā nosargāt savu īpašumu. Labus piemērus lētām dzelzs durvīm varat redzēt Depo.
 • Metāla veids un biezums. Vēlams, lai durvis būtu no cinkota tērauda (biezums vismaz 2 mm). Šādai loksnei ir jābūt katrā durvju pusē (pa vidu ir siltinājums, durvju rāmja konstrukcija).
 • Sertifikāti. Kvalitatīvi durvju ražotāji ir sertificējuši ražošanas procesu un pašas durvis. Ja koka durvis var izgatavot ikviens prasmīgs galdnieks, tad dzelzs durvju radīšanai ir vajadzīgas specifiskas iekārtas un tās principā var izgatavot tikai rūpnieciski.
 • Latvijā vai ārzemēs ražotas. Atšķirība nav principiāla, bet, ja vēlaties tikai Latvijā ražotas durvis, meklējiet tādas, kas izgatavotas tepat uz vietas. Galvenais, lai ir sertifikāti, kas apliecina durvju kvalitāti. Neviens jau mēs negriezīsim savas durvis ar metāla zāģi vai ripzāģi, lai pārbaudītu, cik tās ir izturīgas un nākas paļauties uz ražotāja sniegto informāciju (vai atsauksmēm).
 • Slēdzenes un drošības elementi. Neizvēlieties durvis, kurām ir lētās slēdzenes par pāris eiro. Pērkot metāla durvis, svarīgi, lai slēdzene būtu no atzīta ražotāja, piemēram, zviedru Abloy vai līdzvērtīgs. Drošākas durvis ir aprīkotas ar papildus drošības elementiem (pastiprināti durvju aizbīdņi, daudzpunktu bloķēšana (zirneklis), pastiprināti stikla paneļi (ja ir)).
 • Rāmja biezums un izmēri. Izmēriet savu durvju rāmi. Ja ir šaubas, prasiet kādam celtniekam vai durvju montāžas speciālistam, lai izmēra. Daļa veikalu ir savi speciālisti, kas atbrauc un izmēra. Ja padomā metāla durvis ar montāžu, meistari paši izmērīs un vēlāk arī uzstādīs.
 • Durvju vērtnes biezums. Lētākās durvis būs plānākas, dārgākas vairumā gadījumu būs biezākas, bet ne vienmēr. Iespējamais biezums ir no 50 mm līdz 90 mm.
 • Siltumizolācija. Metāla durvis tiek siltinātas ar akmens vati vai poliuretāna putām. Energoefektivitāte atkarīga no siltinājuma slāņa biezuma un veida. Katrām sertificētām durvīm ir jābūt norādītai enerfoefektivitātes klasei. Principā tas ir vienīgais veids, ka pateikt, kuras durvis būs siltākas. Tradicionāli metāla durvis tiek uzskatītas par aukstākām nekā koka durvīm, taču, ja tās ir pareizi siltinātas, durvis būs siltas.
 • Blīvgumijas. Visas mūsdienās izgatavotās durvis būs aprīkotas ar blīvgumijām, arī lētās durvis.
 • Izturība pret laikapstākļiem. Visas koka un metāla ārdurvis privātmājām ir jātur zem nojumes, lai virsū netek lietus, sniegs un tieši saules stari. Latvijas klimats ir salīdzinoši mitrs un, ja nojumes nebūs, tās deformēsies. Tiesa, metāla durvis deformēsies krietni mazāk kā koka durvis, kas ir vēl viens to pluss.
 • Krāsa un dizains. Šis ir gaumes jautājums. Izvēlieties tādu krāsu un izskatu, kas patīk. Daļa no krāsām ir standartizēta. Nopirkt durvis retākā krāsā arī ir iespējams, bet var prasīt papildus maksu (nav pārāk dārgi).
 • Uz visām durvīm tāpat kā jebkuru citu preci attiecas Patērētāju tiesību aizsardzības likums. Minimālais garantijas termiņš ir 2 gadi, bet pārdevējs vai ražotājs var dot arī ilgāku garantiju. Lai garantiju izmantotu, svarīgi pirkt durvis veikalā, kas darbojas jau ilgstoši un liekas uzticams (nebankrotēs divu gadu periodā).
 • Drošības pret uzlaušanu. Tērauda durvis būs drošākas nekā koka, bet nedos 100% drošību. No otras puses, zagļi necentīsies par katru cenu ielauzties privātmājā vai dzīvoklī, kurām ir drošas durvis, ja blakus ir līdzīgs objekts ar vieglāk uzlaužamām durvīm. Ja vēlaties īpašumu nosargāt, pieslēdziet apsardzes firmas pakalpojumus un uzlīmējiet apsardzes firmas uzlīmi redzamā vietā. Arī video novērošanas sistēma var palīdzēt pieķert garnadžus.

Kuras metāla durvis pirkt?

Aizejiet Rīgā vai citā sev tuvākajā pilsētā uz kādu no durvju veikaliem. Rīgā tādi ir vairāki, bet gan jau kāds ir arī jūsu pilsētā un aptaustiet durvis klātienē, izrunājieties ar konsultantiem. Salīdzinoši daudz metāla durvis uz vietas var redzēt un aptaustīt iekš  Durvju pasaules (Vienības gatvē, Rīgā). Ja pārdevēja komentāri, padomi vai vispār pats veikals neliekas uzticams, ejiet uz citu. Durvis ir mājas drošības sargātājs. Līdzīgi kā uz savu veselību, pārtiku un ūdeni, tā arī uz drošību taupīt nevajag. Kvalitāte te ir svarīga.

Otra iespēja ir pirkt durvis pa taisno internetā, paļaujoties uz aprakstos sniegto informāciju. Pieņemot, ka norādītie dati ir patiesi visus modeļus var salīdzināt un izvēlēties to, kas patīk. Ja nevēlaties nožēlot izdarīto pirkumu, ieguldiet laiku izpētē.

Nepērciet pašas lētākās durvis vai tikai tās, kam ir norādīta lielākā atlaide. Drošība ir svarīga un labāk piemaksāt vairāk, lai durvis būtu tiešām drošas. Tas ir sevišķi svarīgi, ja pērkat durvis dzīvoklim, jo privātmājā zagļi var ienākt arī pa logiem.

No izmaksu viedokļa jārēķinās, ka kvalitatīvas metāla durvis dzīvoklim izmaksā ap 500 eur, bet ārdurvis mājai no 1000 līdz 2000 eiro. Koka durvju cena ir aptuveni līdzīga, bet drošības ziņā tās iepaliek dzelzs durvīm.

Noderīgi

Cik maksā ielikt durvis?

Cenas nosaka transporta izmaksas un montāžnieku apetīte. Durvju, t.sk. durvju rāmja demontāža izmaksā no 30 līdz 100 eiro, bet montāža no 50 līdz 200 eiro.

Principā vajadzētu iekļauties 150 – 200 eiro (neskaitot transporta izmaksas). Domājot, cik maksā uzstādīt durvis, jāatceras, ka katrs praktiskais latvietis var to mēģināt izdarīt arī pats. (Sevišķi metāla konstrukcijas ir grūti sabojāt.)Pamācības kā to izdarīt var meklēt ražotāja mājaslapā vai vienkārši internetā (youtube)

Kā siltināt metāla durvis?

Metāla durvis tiek siltinātas jau ražošanas procesā. Ja jums ir metāla durvis, kas ziemā ir aukstas, tad 99%, ka tās ir uztaisītas nepareizi vai ļoti sen, kad ražošanas tehnoloģijas vēl nebija pareizas.

Teorētiski šādas durvis var aplīmēt ar filca audumu vai kokšķiedras plāksnēm un pēc tam apšūt ar kādu ūdensizturīgu audumu. Samērā liela varbūtība, ka rezultāts būs neglīts. To var darīt tikai tādām durvīm, kas nav svarīgas, piemēram, šķūņa vai garāžas ieejas durvīm.

Koka vai metāla durvis – kuras labākas?

Koka durvju galvenais trūkums ir to deformācijas un krāsas nolupšana, kas neglābjami notiek gandrīz ar visām koka ārdurvīm. Metāla durvis ir izturīgākas un problēmas to ekspluatācijas laikā ir daudz mazākas.