Personāla atlases kompānijas Latvijā

By | 6 jūnijs, 2024

Personāla atlases kompānijas Latvijā

Kad meklējam darbu, parasti to darām trīs veidos – skatāmies vakanču portālus, aprunājamies ar draugiem un ģimenes locekļiem par iespējām viņu darbavietā vai sūtam CV pa tiešo izvēlētajam darba devējam ar cerību, ka darbinieks varētu būt vajadzīgs.

Uzņēmumi, kuriem vajag aizpildīt vakances to dara saviem spēkiem vai piesaistot personāla atlases kompānijas. Pirmajā variantā šo pienākumu veic uzņēmuma personāla nodaļa, uzņēmuma vadītājs vai nozīmēts speciālists. Otrajā visu melno darbu paveic personāla aģentūras, saņemot par to atlīdzību – vidēji 10% – 20% no atrastā darbinieka gada algas. Pastāvīgajiem klientiem reizēm tiek piemērotas atlaides un daļa aģentūru var strādāt arī par zemāku samaksu.

Pārlūkojot piedāvājumu, redzams, ka šajā jomā darbojas Eiro Personāls, WorkingDay, WORK IN, Alma Career Latvija (iepriekš CV-Online), DarbaGuru, Baltic Bridge HR, Talentor Latvia, CV Market un daudzi citi.

Lielais personāla atlases uzņēmumu skaits ir izskaidrojams pavisam vienkārši. Atšķirībā no uzņēmējdarbības veidiem, kas prasa apjomīgas investīcijas ražošanas līdzekļos, darbinieku piesaista ir nemateriāla nodarbe. Izveidot uzņēmumu, kas nodarbojas ar darbinieku meklēšanu var par 1 EUR, bet peļņas iespējas ir patiešām iespaidīgas. Piemēram, Alma Career Latvia 2023. gadā valsts budžetā iemaksāja vairāk kā 2 miljonus eiro. Ikdienā viņi visvairāk ir pazīstami kā portāla CV.lv uzturētāji, taču nodarbojas arī ar darbinieku atlasi.

Ko dara personāla atlases kompānijas?

Darbinieku atrašanai aģentūras ievieto sludinājumus populārākajos vakanču portālos, uzrunā kandidātus sociālajos tīklos (Linkedin, FB, IG, retāk Tiktok), pārskata savas datu bāzes vai mēģina atrast kandidātus caur pazīšanos.

Otrajā fāzē darbinieku meklētāji izskata un atlasa saņemtos CV un motivācijas vēstules. Agrāk to visu darīja cilvēki, mūsdienās aizvien biežāk sākotnējo atlasi veic datorprogrammas. Ja CV ietvertā informācija neatbilst uzstādītajiem parametriem kandidāts automātiski tiek noraidīts. Tiesa, tas notiek tikai situācijās, kad ir saņemts liels pieteikumu skaits.

Pēc tam, kad ir atrasti vairāki potenciālie kandidāti personāla atlases firmas pārbauda viņu kvalifikāciju, intervē klātienē vai attālināti un vienojas par atalgojumu darba devēja noteikto limitu ietvaros.

Liela uzmanība tiek veikta psiholoģisko īpašību testēšanai, jo tikai izglītības dokumenti un pieredze vēl neliecina par atbilstību konkrētam amatam. Arī regulāra darbavietu mainīšana vairumā gadījumu tiks vērtēta kā mīnuss, jo liecina, ka darbinieks pie pirmajām grūtībām ir gatavs mainīt darbavietu.

Pēdējā fāzē aģentūra vienojas par apmaksas nosacījumiem un atlīdzību. Līgumu par pieņemšanu darbā uz kvalificētiem amatiem slēdz uzņēmums nevis aģentūra. Mazāk kvalificēta darbaspēka vakanču aizpildīšanai tiek izmantota arī personāla noma. Šādā modelī darbiniekus pieņem darbā aģentūra un iznomā tos ieinteresētajiem uzņēmumiem uz dienu, nedēļu, mēnesi vai citu izvēlētu laika termiņu.

Kā aģentūras pelna?

Personāla atlases aģentūras gūst ienākumus vairākos veidos:

  • Komisija par katra darbinieka piesaisti (procentuāla atlīdzība no gada algas);
  • Īstermiņa vai ilgtermiņa darbinieku noma;
  • Vakanču portāla uzturēšana (maksa par pieeju datu bāzei, reklāmas izvietošanu);
  • Maksa par konkrētiem pakalpojumiem (darba sludinājumu publicēšana, kandidātu intervēšana, novērtēšana);
  • Tiešā atlase jeb “head hunting” (īpaši kvalificētu speciālistu vai vadītāju atlase);
  • Darbinieku apmācība;
  • Konsultācijas.

Atsevišķas personāla atlases firmas nodrošina darbinieku aizvietošanu, ja nolīgtais darbinieks neiztur pārbaudes laiku vai pats priekšlaicīgi aiziet no darba.

Kā lieki netērēt laiku, sadarbojoties ar personāla atlases kompānijām?

No darba ņēmēja perspektīvas raugoties, viens no galvenajiem, ja ne pats galvenais kritērijs, pieņemot lēmumu par konkrētu darbavietu ir atalgojums. Šobrīd sludinājumu portālos uzņēmumiem obligāti ir jānorāda paredzamais atalgojums un vairumā gadījumu tas arī tiek ievērots, taču ne vienmēr.

Ja jūs uzrunā personāla atlases speciālists un piedāvā darbu, uzreiz noskaidrojiet atalgojumu un citus bonusus, ko piedāvā darba vieta. Nav jēga piedalīties atlases kārtās un intervijās, lai pašās beigās atklātu, ka atalgojums neatbilst gaidītajam.

Otra iespēja ir sūtīt savu CV pa tiešo izvēlētajam darba devējam, nevis mēģināt pieteikties caur darbiniekiem atlases firmām. Jūsu izveidotajam CV nav jābūt īpaši noformētam, taču ir jāatbilst noteiktām prasībām (paraugs šeit). Savukārt daudzas vakances, kuras publicējuši paši uzņēmumi varat atrast NVA vakanču portālā.