Komandas saliedēšanas spēles un aktivitātes

By | 20 maijs, 2024

Darba kolektīva saliedēšanai uzņēmumi tērē aizvien lielākus resursus un ne bez pamata. Komandas izpratnei par uzņēmuma mērķiem, uzdevumiem, kā arī savstarpējās sadarbības efektivitātei ir liela ietekme uz firmas darbības rezultātiem.

Lai organizētu komandas saliedēšanas pasākumus daudzi uzņēmumi nolīgst pasākumu aģentūras, piemēram, SmartStream. Aģentūrām ir sagatavots pasākuma organizēšanas scenāriji, laika gaitā atlasītas spēles un pieredze kolektīva saliedēšanā (“team building”). Tajā pašā laikā pasākumu organizēšanas aģentūru pakalpojumi nav obligāti jāizmanto. Ieguldot papildus resursus un laiku, gandrīz katrs uzņēmums var sarīkot šāda tipa pasākumu saviem spēkiem ar būtiski zemākām izmaksām. Turpinājumā aplūkosim komandas saliedēšanas spēles, ko varat izmantot sava pasākuma laikā.

Kā izvēlēties spēles komandai?

Uzņēmuma darbinieku skaits un vadības mērķi nosaka spēļu veidu. Lai “team building” aktivitātes būtu jēdzīgākas, svarīgi sadalīt strādājošos vairākās komandās, kas pasākuma laikā savstarpēji mijiedarbojas.

Minimālais komandas dalībnieku skaits ir divi, taču optimāls ir četri līdz seši cilvēki. Pasākuma ietvaros komandas izmērs var būt arī nedaudz lielāks.  Izvēloties spēles veidu, paturiet prātā iepriekš minēto nosacījumu.

Komandas saliedēšanas aktivitātes un spēles uzņēmuma kolektīviem

Ledus laušana – iepazīšanās spēle

Ledus laušana jeb “ice braker” ir spēle, kuras ietvaros katrs dalībnieks atklāj komandas biedriem, ko jaunu par sevi. Jautājumu tēmas nosaka spēles vadītājs. Svarīgi, lai jautājumi nav pārlieku privāti un dalībnieki justos ērti.

Visi dalībnieki var atbildēt uz vienu un to pašu jautājumu vai katrs uz citu. Jautājumus jau iepriekš sagatavo spēles vadītājs un uzraksta uz lapiņām vai uzdod publiski.

Torņa būvēšana

Spēles ietvaros komandai ir jāizveido maksimāli augsts tornis no esošajiem materiāliem. Dalībnieki apmainās ar idejām par torņa būvniecības metodēm, dizainu u.tml.

Pieejamie materiāli: Papīrs, salmiņi, līmlente, sērkociņi u.tml. materiāli.

Uzdevums: Dalībniekiem kopējiem spēkiem ir jāizveido maksimāli augsts un stabils tornis pēc iespējas īsākā laikā.

Vadīšana ar aizsietām acīm

Spēles ietvaros vienam dalībniekam tiek aizsietas acis un ir jāiziet šķēršļu trase, sekojot komandas biedru mutiskajām instrukcijām. Par šķēršļiem var izmantot virves, lentas, kastes, kokus un dažādus citus nestandarta šķēršļus. Trasi veido, izvērtējot dalībnieku fizisko kondīciju un koordināciju. Sportiskiem dalībniekiem var veidot grūtāk pārvaramu šķēršļu trasi.

Šī spēle trenē komandas biedru uzticēšanos un sadarbības prasmes. Uzdevumu ar aizsietām acīm veic vismaz viens dalībnieks, labāk, ja to pēc kārtas paveic visi.

Izlaušanās spēle

Komanda tiek ieslēgta istabā vai mājā. Izkļūt iespējams tikai izpildot visus uzdevumus. Daļa no tiem prasa intelektuālu ieguldījumu un atjautību, citi fizisku spēku, lokanību.

Izlaušanās istabas, kas piemērotas individuāliem dalībniekiem atšķiras no tām, kas paredzētas komandas saliedēšanas pasākumiem.

Komandu izturības spēles – orientēšanās sacensības

Izturības spēlēs visa komanda startē kopā un rezultāts finišā tiek piefiksēts brīdī, kad ierodas pēdējais komandas dalībnieks. Fiziski spēcīgākie dalībnieki atbalsta vājākos. Vajadzīga arī spēja lasīt karti, kompasu. Distances ietvaros dalībniekiem ir jāpilda vairāki uzdevumi, kur ar sportiskām prasmēm vien nebūs līdzēts. Piemēram, upei pāri jādabū dažādi priekšmeti tos nesaslapinot.

Alternatīva orientēšanās sacensībām ir uzņēmumu sporta spēles. Par to, kā notiek sporta spēļu organizēšana lasi šeit.

Ūdens rogainings

Ūdens rogainings ir orientēšanās spēle pa Latvijas ezeriem Komandas dalībniekiem jāatrod kontrolpunkti. Katram no tiem ir atšķirīga vērtība un/vai grūtības pakāpe. Komandas savā starpā sacenšas un mēģina pārspēt citus, savācot pēc iespējas vairāk punktus ierobežotā laika periodā.

Vienā laivā parasti sēž divi, retāk trīs vai četri dalībnieki. Darbojoties ar divām laivām, komanda var izvēlēties dažādas taktikas, lai ātrāk apmeklētu visus kontrolpunktus, taču vienlaikus nepazaudējot otru laivu. Mobilo telefonu izmantošana šajā braucienā nav atļauta.

Spēles kopējais dalībnieku skaits nav ierobežots. Latvijas klimatisko apstākļu dēļ spēle vairāk piemērota siltiem laikapstākļiem.

Papildus idejas aktivitātēm varat meklēt arī šeit.

Kas notiek pēc komandas saliedēšanas spēles?

Komandas saliedēšanas pasākumi, kas tiek organizēti uz vairākām dienām var ietvert plašāku programmu, nakšņošanu, ēdināšanu un arī dažādas citas aktivitātes.

Spēlei beidzoties, dalībnieki pārruna rezultātus, kļūdas, izvērtē uzlabojumu iespējas. Neatkarīgi no rezultāta komandas biedri būs viens otru labāk iepazinuši un spēs efektīvāk sadarboties.

Neatkarīgi no kolektīva saliedēšanas pasākumu ilguma, noslēguma daļā var organizēt pirti, SPA, masāžas procedūras u.tml. izklaides.