Angļu valodas kursi iesācējiem vai valodas uzlabošanai

By | 31 janvāris, 2024

Latvieši, kas dzimuši pēc 1979. gada angļu valodu ir mācījušies skolās, taču mācību kvalitāte ne vienmēr bija pietiekami augsta, lai valodu varētu lietot arī praktiski. Arī tad, ja angļu valodas skolotāja paveica lielisku darbu, taču valoda netika lietota, tā, visticamāk, tika piemirsta. Paralēli ir arī pietiekami daudz cilvēki, kuriem vienīgā svešvaloda skolā bija vācu.

Šobrīd angļu valoda ir dominējošā valoda Rietumu pasaulē un tā ir mums visapkārt arī Latvijā. Mūzika, filmas, grāmatas, internets – saturs angļu valodā ir ļoti plašs, taču, cik labi jūs zināt angļu valodu?

Vairumā gadījumu testējot valodas zināšanas, rezultāti nebūs tik labi kā cerēts. Nodalīsim trīs valodas lietošanas līmeņus:

  • klausīšanās un lasīšana;
  • rakstīšana;
  • runāšana.

Kā jums veicas ar katru no tiem? Nereti cilvēki spēj uztvert kopējo jēgu, bet nevar iztulkot konkrētus vārdus vai frāzes. Spēja uzrakstīt tekstu pareizi un runāt bez kļūdām ir vēl retāka. Runāt bez akcenta, tā jau ir augstākā pilotāža, ko var iegūt tikai mācoties valodu no bērnības vai pilnībā iegremdējoties ārzemju kultūrā un arī dzīvojot tur uz vietas vairākas desmitgades.

Kad jāuzraksta e-pasts angliski ārzemju sadarbības partneriem vai paziņām varam izlīdzēties ar Google Translate vai citiem automātiskās tulkošanas risinājumiem. Arī savstarpēji sarunājoties var lietot mobilā telefona aplikācijas, kas pārtulkos ierunāto tekstu. Turpretim situācijās, kad jāpārtulko dokumenti vai apliecības, ir vajadzīgi tulkošanas biroji, kas sagatavo tulkojumu ar notariālu apstiprinājumu.

Ja vēlaties apgūt svešvalodu, varat atrast skolas, kas piedāvā apgūt zināšanas dažādos līmeņos. To skaits var būt ļoti liels, bet skaidrības labad šoreiz izdalīsim tikai trīs – iesācēji, ar priekšzināšanām un biznesa angļu valoda.

Anglu valodas kursi iesācējiem – ar kaut ko vienmēr ir jāsāk

Šie kursi ir paredzēti cilvēkiem bez priekšzināšanām vai ar ļoti nepilnīgām zināšanām. Sākuma līmenī apgūsiet biežāk lietotos vārdus, frāzes, mācīsieties alfabētu, pareizi izrunāt skaņas, nelielus dialogus un apgūsiet rakstības pamatus.

Iesācēju līmenī mācības parasti notiek grupās, bet to var darīt arī individuāli. Tradicionāli  kursi vienmēr ir notikuši klātienē, bet modernās tehnoloģijas ļauj to darīt arī attālināti, izmantojot saziņas aplikācijas – Skype, Google Meets, Whatsapp u.c.

Pamatus var iemācīt jebkurš skolotājs ar pietiekami labām valodas zināšanām. Ideālā gadījumā to dara pasniedzējs, kuram konkrētā svešvaloda ir dzimtā (native speaker).

Iesācēju kursu mērķis ir iemācīties saprast un lietot angļu valodu reālās situācijās, piemēram, veikalā, restorānā, valsts iestādē, tūrisma aģentūrā, iepazīstoties u.tml.

Vidējā līmeņa angļu valodas kursi (Intermediate level)

Pēc pamatu apgūšanas, jūs nonāksiet nākamajā līmenī. Šie kursi iedziļinās sarežģītākās gramatikas struktūrās un paplašina iepriekš apgūtās zināšanas. Apgūstot vidējo līmeni, jau spēsiet uzturēt sarunu un saprast lielāko daļu no sacītā.

Vidēja līmeņa kursi bieži uzsver klausīšanās un runāšanas prasmju uzlabošanu, neaizmirstot par rakstību un lasīšanu. Labākais, ko varat darīt, lai paplašinātu vārdu krājumu ir lasīt grāmatas angļu valodā un skatīties TV pārraides angliski ar titriem latviešu valodā. Šādi rīkojoties valoda pati pielips.

Lai iemācītos valodu lietot pareizi, ļoti būtiski ir mācīties arī gramatikas likumus. Palaižot tos garām, vēlāk nespēsiet saprast, kurā brīdī runājat pareizi un, kad ir pieļautas kļūdas.

Pie vidējā līmeņa varam pieskaitīt vismaz 75% angļu valodas pratējus Latvijā. Daudziem liekas, ka viņi pārzina angļu valodu, bet joprojām ir daudz ko uzlabot. Atkārtot vidusskolas līmeņa angļu valodu varat šeit.

Biznesa angļu valoda

Biznesa angļu valodas galvenā jēga ir uzlabot komunikācijas prasmes ar uzsvaru uz to praktisko pielietošanu uzņēmējdarbības kontekstā. Apgūsiet biznesa vidē izmantotos terminus, frāzes un žargonvārdus. Mārketings, biznesa vadība, tirdzniecība, finanses, valsts pārvalde, e-komercija – katrā no jomām ir citi biežāk izmantotie vārdi, kas jāapgūst, lai veiksmīgi iekļautos vidē.

Mācības ir vērstas uz pieaugušajiem ar vismaz vidēja līmeņa angļu valodas zināšanām. Kursu laikā runāsiet, rakstīsiet esejas, e-pastus, ziņojumus, prezentācijas un diskutēsiet angļu valodā. Izplatītas arī lomu spēles, simulējot biznesa sanāksmes, tīklošanas pasākumus un saziņu ar klientiem.

Biznesa angļu valodas kursi ir ļoti noderīgi profesionāļiem, kuri vēlas karjeras izaugsmi ārpus valsts robežām. Bez efektīvas saziņas ar kolēģiem, klientiem, partneriem un vadību, to izdarīt ir praktiski neiespējami.

Angļu valodas eksāmeni – IELTS, TOEFL un citi

Stājoties augstskolā, darbā uzņēmumos, valsts vai starptautiskās organizācijās svešvalodu zināšanas ir viens no būtiskākajiem kritērijiem. Lai pārbaudītu pieteikumu iesniedzēju zināšana, ir izstrādāti standartizēti testi – IELTS (Language Scholastic Aptitute Test), TOEFL (Test of English as Foreign Language), kas ir starptautiski atzīti un tiek uzskatīti par uzticamiem.

Eksāmenu forma ir zināma, taču saturs katrā reizē ir nedaudz atšķirīgs. Arī tad, ja jums ir labas vai pat teicamas zināšanas, ir svarīgi sagatavoties tieši konkrētā eksāmena kārtošanai.

Sagatavošanās kursi šiem eksāmeniem ir rūpīgi izstrādāti, lai iepazīstinātu studentus ar eksāmenu formātu, jautājumu tipiem un laika ierobežojumiem. Skolotāji sniedz stratēģijas dažādu eksāmenu sadaļu, piemēram, lasīšanas, rakstīšanas, klausīšanās un runāšanas, veikšanai.

TOEFL, IELTS kursos liels uzsvars tiek likts uz praktiskajiem testiem, eksāmena norises simulāciju. Tiem, kas plāno kārtot jau pieminētos testus, ir ļoti ieteicams pirms tam iziet sagatavošanas kursus. Ja laiks un budžets ir ierobežoti, mācību materiālus un testa eksāmenus var atrast arī internetā. Bez sagatavošanās rezultāts, visticamāk, būs sliktāks nekā jūsu patiesās zināšanas.

Atbildēt