Auto gāzes iekārtas

By | 8 novembris, 2019

Šobrīd, kad benzīna un dīzeļdegvielas cenas kāpj debesīs, auto gāzes iekārtas uzstādīšana ir ekonomisks risinājums. Lai uzstādīšana atmaksātos gadā ir jānobrauc vairāk kā desmit tūkstoši kilometru, taču ilgtermiņā tas lielākajai daļai noteikti atmaksājas, neskatoties uz to, ka arī auto gāzes cena pakāpeniski pieaug. Kāds ir ieguvums no auto gāzes iekārtas? Iekārtas uzstādīšana samazina braukšanas izmaksas aptuveni par 60%, taču šeit papildus klāt jārēķina izmaksas, ko rada gāzes iekārtas uzstādīšana (600 eur – 1500 eur). Lielākās izmaksas šeit rada pati gāzes iekārta, taču arī uzstādīšana nav bez maksas (savienošana, metināšana).  Lai izrēķinātu precīzu ietaupījumu vai iekārtas atmaksāšanās termiņu, ir jāizmanto auto gāzes kalkulators.

Auto gāzes iekārtu uzstādīšana

Auto gāzes iekārtu var uzstādīt praktiski jebkurā automašīnā, taču tas ir jādara autorizētā servisā vai vismaz servisā, kura darbiniekiem ir atbilstoša kvalifikācija. Tā kā dabas gāze ir viegli uzliesmojoša substance, pārgalvīga rīcība var dārgi atmaksāties. Lai atrastu, kur pārdod lētāko auto gāzes iekārtu, veiciet cenu aptauju pie vairākiem piegādātājiem. Katrs no tiem var piedāvāt modeļus ar atšķirīgu tilpumu un citā cenu kategorijā. Lētākās auto gāzes iekārtas parasti ir ražotas pirms vairākiem gadiem un tām var nebūt tik augsti drošības standarti un arī izmērs var būt lielāks.

Tieši izmērs ir viens no galvenajiem ierobežojumiem, kas bremzē auto gāzes iekārtu popularitāti. Tā kā gāzes iekārta ir jāuzstāda auto bagāžniekā, ne visi ir gatavi samazināt sava bagāžnieka platību. Daļēji šo problēmu ir iespējams apiet, uzstādot gāzes balonu auto rezerves riteņa vietā. Tas nozīmē, ka rezerves ritenis būtu turpmāk jāglabā speciālā pārvalkā auto bagāžniekā vai no tā jāatsakās pavisam. Gāzes balona svars savukārt ir salīdzinoši neliels ierobežojums, jo tas sver tikai 50 kg – 70 kg, kas nerada izaicinājumus pat mazas jaudas auto.

Otrs iemesls, kādēļ Latvijā tikai neliela daļa auto ir aprīkoti ar auto gāzes iekārtām ir aizspriedumi un mīti. Pirmkārt, pastāv bažas, ka auto gāzes noplūde var novest pie auto aizdegšanās, uzsprāgšanas vai var radīt sliktas smakas. Šāds aizspriedums, balstās uz stāstiem par vecās paaudzes gāzes iekārtām. Šobrīd gāzes padeve tiek veikta elektroniski, iekārtas ir tehnoloģiski uzlabotas un auto gāzes izmantošanai vairs nav šādi ierobežojumi. Otrs šķērslis – bažas, ka auto gāzes izmantošana bojā motoru, taču tas tiešām ir tikai mīts.  Pieņemot, ka tā ir taisnība, vai autoražotāji – Ford, Opel, Renault, Volvo, Toyota piedāvātu aprīkot auto ar gāzes iekārtām jau rūpnīcā? Viens no redzamākajiem auto gāzes izmantotājiem ir Baltic Taxti (gaiši zaļie taksometri Rīgā), kas ar auto gāzes iekārtām ir aprīkojis visus taksometrus.

Auto gāzes izmantošanas plusi

Naudas ietaupījums ir galvenais iemesls, kādēļ cilvēki izvēlas uzstādīt auto gāzes iekārtas. Auto gāzes cena ir aptuveni puse no benzīna cenas vai pat vēl zemāka un šī atšķirība saglabājas arī tad, kad tiek celta akcīze degvielai. Šobrīd autogāzes cena ir no 0,50 eur līdz 0,60 eur.

Gāzei nav piemaisījumi, kas var sabojāt degvielas sistēmas detaļas. Samazinās slodze uz virzuļiem, kloķvārpstu un dzinēju, neveidojas uzdegums uz virzuļiem, vārstuļiem un aizdedzes svecēm, pagarinās sveču kalpošanas laiks. Viss iepriekš minētais ļauj secināt, ka auto gāzes izmantošana var pagarināt dzinēja kalpošanas laiku, taču dažu auto servisu darbinieki uzskata, ka auto gāzes izmantošana pārlieku sausina dzinēju. Auto gāzes iekārtu pārdevēji šādu viedokli gan noraida.

Papildus ieguvums – auto gāzes izmantošana samazina motora darbības skaļumu par 2 – 3 decibiliem, kas ir mazs, taču patīkams pluss, ja motors darbojas skaļāk nekā varētu vēlēties. Lai auto gāzes izmantošana būtu droša, jums ik pēc 10 – 20 tū tūkstošiem km būtu jāveic gāzes iekārtas apkope, kas izmaksā, sākot no 50 eur. Daļa auto īpašnieku uz šo grēko, taču tas nav pareizi. Apkopi var veikt auto servisos un tā nav dārga, taču būtiski paaugstina iekārtas izmuantošanas drošību.

Tiem, kas domā par savu veselību un ekoloģiju, iespējams, būsiet pārsteigti, ka gāze ir tīrāka, rada mazāk izmešus, līdz ar to ir nekaitīgāka veselībai un apkārtējai videi. Kopumā plusu ir vairāk kā mīnusu, turklāt uzpildes stacijas Rīgā un citur Latvijā ir salīdzinoši daudz degvielas uzpildes stacijās. Pirms pieņemt lēmumu tomēr ir vērts veikt aptauju savu tuvinieku un draugu lokā, jo gāzes iekārtu atsauksmes internetā nav pārlieku uzticamas, tā kā pastāv risks, ka tās raksta paši iekārtu tirgotāji.