Kā samazināt ikmēneša kredītmaksājumus?

By | 29 aprīlis, 2020

Katrs Latvijas iedzīvotājs, kas paņēmis vismaz vienu kredītu bankā, zina, ka to atmaksa ir daudz nepatīkamāka par aizņemšanos. Paņemot aizdevumu, viss liekas labi un jauki, taču tikai līdz brīdim, kad tiek zaudēti vai samazinās ikmēneša ienākumi. Ja tas notiek var rasties problēmas, jo parāds ir jāatmaksā jebkurā gadījumā. Bankas neinteresē tas, vai cilvēks ir spējīgs segt savas parādsaistības, jo līguma nosacījumi paredz, ka parāds tiek piedzīts tiesas ceļā. Lielākiem aizdevumiem, piemēram, hipotekārajam kredītam parasti pats īpašums kalpo kā nodrošinājums un bankai par labu ir reģistrēta hipotēka Zemesgrāmatā. Protams, īpašuma atņemšana ir tikai pats ļaunākais scenārijs. Nereti gan gadās, ka līgums ir slēgts brīdī, kad situācija pasaules un Latvijas ekonomikā nav bijusi rožaina un ir fiksēta neizdevīga procentu likme un nosacījumi. Ja ir vēlme, iegūt izdevīgākus nosacījumus, viena no iespējām, kas pieejama Latvijā ir kredītu refinansēšana. Pārfinansējot savas saistības citā kredītiestādē ir iespējams samazināt ikmēneša maksājumus un iegūt labākus nosacījumus. Lai noslēgtu darījumu, ir jāaizpilda pieteikums citā bankā vai kādā uzņēmumā, kas piedāvā šo pakalpojumu. Ja aizdevējam liksies, ka Jūs esat uzticams klients, tad darījuma noslēšana būs tikai dažu dienu vai nedēļu jautājums. Pirms veikt šādas darbības vai vismaz paralēli ir vērts aprunāties ar savu pašreizējo sadarbības partneri – kredītiestādi, banku vai uzņēmumu. Iespējams, ka izdzirdot par Jūsu plāniem mainīt pakalpojumu sniedzēju, uzņēmums var izlemt pārmest kažoku uz otru pusi un piedāvāt izdevīgākus nosacījumus.

Aizdevumu pārkreditācija var būt sevišķi izdevīga tajās situācijās, kad ir paņemti vairāki mikro kredīti vai patēriņa aizdevumi. Tā kā tie ir jāatmaksā katrs savā datumā un procentu likmes ir augstas, var izrādīties, ka to apvienošana vienā maksājumā ir pats labākais variants. Var gadīties, ka tiks prasīta ķīla, taču, ja ir regulāri ienākumi un piedāvājums ir izdevīgs, tas var būt pietiekami labs iemesls, lai vismaz apdomātu iespēju pārfinansēties. Galvenais, kam jāpievērš uzmanība šajā procesā ir izmaksas, jo nereti par pārfinansēšanu tiek prasīta komisijas maksa, kuras apmērs ir piesaistīts parādsaistību summai. Jo lielāka atlikusī aizdevuma summa, jo vairāk var nākties piemaksāt par pārfinansēšanos. Jebkurā variantā gan jārēķinās, ka kreditors prasīs vismaz 100 – 200 eiro par pārkreditācijas līguma noslēgšanu. Cilvēkiem, kuru parādaistības ir vien pāris simti vai pat pāris tūkstoši, šāds variants var nebūt labākā izvēlē, jo viss ieguvums no zemākiem procentiem tiks “apēsts” uz komisijas maksas apmaksu.

Otra iespēja (labākais variants) ir atmaksāt parādu pirms termiņa. Tas prasa zināmu disciplīnu un gara spēku, jo ir zināms, ka parādu ir vieglāk izveidot nekā to nosegt. Ir vērts piepulēties un mazināt savus izdevumus, lai atmaksātu parādu ātrāk. Ja tas izdosies, varēsiet dzīvot kā brīvi cilvēki, jo šobrīd Jūs tādi neesat. Saskaņā ar līguma nosacījumiem bankas ir tiesīgas daudzos gadījumos prasīt parāda atmaksu pirms termiņa. Ja tas notiek, cilvēkiem, kam nav citu ienākumu vai uzkrājumu var rasties ļoti nepatīkama situācija, jo bankas žēlastību nepazīst, ja vien neesat Latvijas premjers vai kāds cits augsti stāvošs ierēdnis, kam pretimnākšana parasti ir daudz lielāka.